Ak büyü ve kara büyü gibi pek çok farklı büyü çeşidi bulunmaktadır. Ak büyü iyi işler için, hayır ya da şifa için yapılan büyülerdir. Söz konusu büyü ile ilgilenen kişilerin şifacı oldukları, olumlu duygulara sahip oldukları ve aynı zamanda olumlu insanlar oldukları söylenebilir. Kara büyü ise bunun tam tersidir. Söz konusu iki büyünün de antik uygarlıklar olan Asur ve Babil’den beri yapıldığı bilinmektedir. Hatta Milattan Önce 1800’lü yıllarda Kral Hammurabi’nin kara büyüyü yasakladığı bilinmektedir. Bu yasağa uymayanlar ise ölüm cezası ile cezalandırılmaktaydı.

Ak büyü ve kara büyü arasındaki fark niyetin farklı olması, amacın ve formüllerin farklı olmasını beraberinde getirmektedir. Bunun yanında büyüde kullanılan malzemeler de farklıdır. Ak büyü ile uğraşanların dindar oldukları söylenebilir. Aşk büyüsünün bir çeşit ak büyü olduğunu belirtenler de vardır. Ak büyüde kullanılan malzemeler altın, ateş, cıva, ayçiçeği, elmas, tavuk, tuz, yumurta, horoz, incir, kurşun, inci, zeytinyağı, elma, gümüş, fildişi, portakal, kuşkonmaz, sarımsak, sirke, süt gibi malzemelerken kara büyüde kullanılan malzemeler ise idrar, karga, ceset parçaları, kan, kurt kanı, kurbağa, kara tüy, yarasanın gözleri ve kanı, mezarlıktan toprak, timsah dişi gibi malzemelerdir.

Kara büyünün amacı kötülük yapmaktır. Bu büyü cinayet hatta ölüme kadar gidebilir. Kara büyücü kibirli, fırsatçı ve maddiyatçıdır. Allah’a inanmayan hatta ondan nefret eden bu kişiler kendilerini yüceltmek için bu tarz girişimlerde bulunmaktadır. Şeytanla ya da ölü ruhlarla bağlantılı olan kişiler bu büyüleri yapmaktadır. Eski dönemlerde ölü falı bakmak çok yaygındı. Ortaçağ’da da bu falın son derece yaygın olduğu bilinmektedir. Hatta Ortaçağ tanrıbilimcisi olarak adlandırılan Rabano Mauoro ölü falına bakanların ölüleri diriltip gelecekle ilgili sorular sorduklarını belirtmektedir. Bunun için ceset kanının gerektiğini belirten tanrıbilimci bu işlemlere yardım eden cinlerin de bu kandan hoşlandıklarını belirtmiştir. Dolayısıyla hem Ortaçağ Avrupası’nda hem de Asya’da büyü oldukça yaygınlaşmıştır. Pek çok idareci yasaklasa da günümüze kadar birçok kişi bu işle uğraşmıştır. Kara büyü yapmak dinimize göre son derece günahtır ve cezası cehennemdir.